Η Περιφέρεια Πελοποννήσου εστιάζει στην ενιαία διαχείριση υδάτων, την αξιοποίηση πόρων για έξυπνη γεωργία και εξειδικευμένες καλλιέργειες, και την προώθηση της ταυτότητας της Πελοποννήσου και των εμβληματικών γεωργικών προϊόντων της. Στόχος είναι η δημιουργία νέων θέσεων εργασίας και η επιστροφή ανθρώπινου δυναμικού στην περιοχή, μέσω επενδύσεων και αλλαγής του αναπτυξιακού μοντέλου. Αυτά ανέφερε μεταξύ των αλλων ο Περιφερειάρχης Πελοποννήσου Δ. Πτωχός στην εισήγηση του στο 10ο Πανελλήνιο Συνέδριο για την Ανάπτυξη της Ελληνικής Γεωργίας .
Συγκεκριμένα ο Περιφερειάρχης ανέφερε :
"Στην Περιφέρεια μας ενώνει ένας κοινός στόχος: Να πάμε τον τόπο μας μπροστά. Με κάθε μέσο, με κάθε τρόπο, αξιοποιώντας κάθε διαθέσιμο εργαλείο. Από τον Ιανουάριο που έχω αναλάβει καθήκοντα έχουμε εστιάσει σε τρεις τομείς:
![1️⃣](https://static.xx.fbcdn.net/images/emoji.php/v9/t7a/1/16/31_20e3.png)
![2️⃣](https://static.xx.fbcdn.net/images/emoji.php/v9/t99/1/16/32_20e3.png)
![3️⃣](https://static.xx.fbcdn.net/images/emoji.php/v9/tb8/1/16/33_20e3.png)
Οι γεωργοί πλέον έχουν την Περιφέρεια Πελοποννήσου ως έναν αξιόπιστο σύμμαχο στην πορεία τους. Έχουμε χαράξει μία πολιτική που στόχο έχει μέσω των νέων επενδύσεων να δημιουργηθούν νέες θέσεις εργασίας και να έχουμε μία επιστροφή ανθρώπινου δυναμικού στην περιοχή. Θέλουμε να αλλάξουμε το αναπτυξιακό μοντέλο της περιοχής μας και θα τα καταφέρουμε. "