Οι «Αλκυονίδες» Σωματείο Λόγου και Τέχνης συνεχίζουν τις συναντήσεις της Δευτέρας με καλεσμένη την κ. Χρυσάνθη Κεχρολόγου Διδάκτωρα Φιλοσοφίας του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης - Ερευνήτρια και Συγγραφέα.
![🔸](https://fonts.gstatic.com/s/e/notoemoji/15.0/1f538/32.png)
![🔸](https://fonts.gstatic.com/s/e/notoemoji/15.0/1f538/32.png)
![🔸](https://fonts.gstatic.com/s/e/notoemoji/15.0/1f538/32.png)
![🔸](https://fonts.gstatic.com/s/e/notoemoji/15.0/1f538/32.png)
του Τμήματος Φιλοσοφίας και Παιδαγωγικής της Φιλοσοφικής Σχολής του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης.
![🔸](https://fonts.gstatic.com/s/e/notoemoji/15.0/1f538/32.png)
![🔸](https://fonts.gstatic.com/s/e/notoemoji/15.0/1f538/32.png)
Την Δευτέρα 29/1 θα πραγματοποιήσει Φιλοσοφική Συμβουλευτική με θέμα:
<<Το "ανύποπτον" του θανάτου σήμερα>>
και όπως η ίδια μας πληροφορεί:
"O φιλοσοφικός βίος ξεκινά αναγκαστικά από την κατηγορηματική επιβεβαίωση της περατότητας του ανθρώπου, που φέρει τον μανδύα μιας επίπλαστης αιωνιότητας.
Ο θάνατος αποτελεί τεράστιο οντολογικό πρόβλημα, προκαλώντας αγωνία και φόβο.
Όλοι οι φιλόσοφοι ασχολήθηκαν με το θάνατο, και κυρίως οι αρχαίοι, όπως ο Ηράκλειτος, ο Πλάτων, ο Αριστοτέλης και ο Επίκουρος. Ο τελευταίος μάλιστα αναλαμβάνει να διαφωτίσει τον άνθρωπο, επαγγέλλεται ότι ο βίος του ανθρώπου πρέπει να αποτελέσει «μελέτην θανάτου», απελευθερώνοντάς τον από τα εκάστοτε δεινά και το φόβο του θανάτου. "
Η Χρυσάνθη Κεχρολόγου μας καλεί όλους και όλες να φοβίσουμε τον φόβο!!
και όπως η ίδια μας πληροφορεί:
![📍](https://fonts.gstatic.com/s/e/notoemoji/15.0/1f4cd/32.png)
Ο θάνατος αποτελεί τεράστιο οντολογικό πρόβλημα, προκαλώντας αγωνία και φόβο.
Όλοι οι φιλόσοφοι ασχολήθηκαν με το θάνατο, και κυρίως οι αρχαίοι, όπως ο Ηράκλειτος, ο Πλάτων, ο Αριστοτέλης και ο Επίκουρος. Ο τελευταίος μάλιστα αναλαμβάνει να διαφωτίσει τον άνθρωπο, επαγγέλλεται ότι ο βίος του ανθρώπου πρέπει να αποτελέσει «μελέτην θανάτου», απελευθερώνοντάς τον από τα εκάστοτε δεινά και το φόβο του θανάτου. "
Η Χρυσάνθη Κεχρολόγου μας καλεί όλους και όλες να φοβίσουμε τον φόβο!!