Ο Φάρος Μελαγκάβι, γνωστός και ως Φάρος του Ηραίου, βρίσκεται στη χερσόνησο Αγρίλαος, στον κόλπο Αλκυονίδων Νήσων.
Ο Φάρος χτίστηκε το 1897, ενώ το έτος 1947 ανακαινίστηκε στη σημερινή του μορφή. Το κτίσμα έχει κάτοψη σχήματος Τ και στη δυτική του πλευρά αναπτύσσεται ο τετράγωνος πύργος με το φωτιστικό κλωβό.
Αποτελεί χαρακτηριστικό δείγμα αρχιτεκτονικής πέτρινου φάρου και είναι ένας από τους 10 ομορφότερους στην Ελλάδα με χιλιάδες φωτογραφίες στα Social Media.
Ο Μιχάλης Παπαμανωλάκης με αφορμή την ημέρα των ΦΑΡΩΝ μας κάνει μια σύντομη ξενάγηση !