Πυρκαγιά εκδηλώθηκε το μεσημέρι της Τετάρτης 12 Ιουλίου στον οικισμό Ειρήνη η οποία & κατευθύνθηκε στον οικισμό Άνω Κουλατζικι στους Αγίους Θεοδώρους Κορινθίας.
Άμεση ήταν η κινητοποίηση της πυροσβεστικής υπηρεσίας με 24 πυροσβέστες 1 ομάδα πεζοπόρου τμήματος, 8 οχήματα και 1 Ελικόπτερο καθώς και ισχυρή δύναμη των εθελοντών δασοπυροσβεστων Αγίων Θεοδώρων με 5 οχήματα.
Η πυρκαγιά οριοθετήθηκε πριν πάρει μεγάλες διαστάσεις καθώς στην περιοχή υπάρχουν πολλά σπίτια.