Το βράδυ της Πέμπτης 23 Μαρτίου στο κλειστό γυμναστήριο των Αγίων Θεοδώρων ο Στρατηλάτης υποδέχτηκε την αντίστοιχη ομάδα του Αλκυών. Το στάδιο γέμισε για άλλη μια φορά και οι φίλαθλοι παρακολούθησαν ένα εξαιρετικό αγώνα βόλεϊ . Αν και ορισμένες παίκτριες του Στρατηλάτη αγωνίστηκαν ασθενείς, έφεραν το ματς στα μέτρα τους πολύ γρήγορα και έκαναν τα δύσκολα .. εύκολα. Φυσικά όλα αυτά υπο την καθοδήγηση της κόουτς Γιώτας Δέδε.

Ας δούμε όμως πως εξελίχθηκε το ματς. Στο 1ο μόλις σετ οι φιλοξενούμενες αντιστάθηκαν και έχασαν το σετ με 28 -26. Εκεί ήταν και η στιγμή που λειτούργησε ως κλειδί  για την μετέπειτα  εξέλιξη του αγώνα σε συνδυασμό με τον τραυματισμό παίκτριας του Στρατηλάτη.

Το 2ο και 3ο σετ εξελίχθηκε υπερ του Στρατηλάτη χωρίς ιδιαίτερη πίεση απο την φιλοξενούμενη ομάδα. Η καλοστημένη ομάδα των Αγίων Θεοδώρων για άλλη μια φορά απέδειξε πως δεν είναι καθόλου τυχαία η φετινή της πορεία !

Δυστυχώς ο σοβαρός τραυματισμός της παίκτριας του Στρατηλάτη Δρίτσα στιγμάτισε τον αγώνα. Στην προσπάθεια της να αποκρούσει την μπάλα χτύπησε με δύναμη το σαγόνι της επάνω στο παρκέ. Ο αγώνας διακόπηκε για λίγα λεπτά , τις δόθηκαν οι πρώτες βοήθειες απο το γυμναστή της ομάδας του Στρατηλάτη κύριο Δέδε της τοποθετήθηκε κολάρο και παρέμεινε ακίνητη. Λίγο αργότερα η  τραυματισμένη αθλήτρια μεταφέρθηκε με ασθενοφόρο του ΕΚΑΒ στο Νοσοκομείο.