Άμεση ήταν η κινητοποίηση στην φωτιά που ξέσπασε σε γεωργική έκταση νωρίς το απόγευμα του Σαββάτου 30 Ιουλίου, στην Παναγία Γιουρούτσι στο Βέλο.
Εναέρια μέσα ( τέσσερα αεροπλάνα, & ένα ελικόπτερο), καθώς και τα επίγεια πυροσβεστικά μέσα με 12 οχήματα της Πυροσβεστικής ,51 πυροσβέστες 3 ομάδες πεζοπόρων τμημάτων, τον εθελοντών, των κατοίκων, καθώς και μηχανήματα του Δήμου ( φορτηγά, βυτιοφόρα, τσάπα) συνετέλεσαν στην κατάσβεση της.