Ο στόχος της πρόκρισης στους ομίλους του UEFA Champions League χάθηκε για τον Ολυμπιακό, μετά από την ήττα που γνώρισε στο Καραϊσκάκη από τη Μακάμπι Χάιφα με 4-0.

Έτσι ο στόχος, πλέον, για τον Ολυμπιακό είναι οι όμιλοι του UEFA Europa League και θα αντιμετωπίσει τη Σλόβαν Μπρατισλάβας για να προκριθεί στα πλέι οφ της διαδικασίας. Μόλις στο 5′ ο Σερί με απευθείας εκτέλεση φάουλ έκανε το 0-1. Στο 12′ ο Ζινκερνάγκελ εκτέλεσε το κόρνερ, ο Τικίνιο πήρε την κεφαλιά όμως η μπάλα σταμάτησε στο χέρι του Πλάνιτς και ο διαιτητής Στεφάνσκι έδειξε να συνεχιστεί το παιχίδι.

Λίγα λεπτά μετά, στο 24′, ο Ολυμπιακός σκόραρε με το πλασέ του Μπουχαλάκη, μετά από κόρνερ του Ζινκερνάγκελ, αλλά ο ρέφερι το ακύρωσε υποδεικνύοντας χέρι στον Έλληνα μέσο. Στο 45′ ο Μασούρας σούταρε δυνατά έξω από την περιοχή, όμως η μπάλα κατέληξε άουτ, ενώ στο 7ο λεπτό των καθυστερήσεων του ημιχρόνου ο Ντέιβιντ βγήκε τετ α τετ, πλάσαρε, και ο Βατσλίκ μπλόκαρε σταθερά κρατώντας το 0-1.

Στο 61′, η Μακάμπι Χάιφα   στην αντεπίθεση, έκανε τη σέντρα από τα δεξιά με τον Χαζίζα, ο Πιερό πήρε την κεφαλιά στο κέντρο της άμυνας και σημείωσε το 0-2, ενώ στο 65′ ξανά ο Πιερό με κεφαλιά σκόραρε για το 0-3 με σέντρα αυτήν τη φορά από τ’ αριστερά, του Κορνού.

Στο 87′ η Μακάμπι Χάιφα σε αντεπίθεσή της σκόραρε για το τελικό 0-4, με μακρινό σουτ του Αμπού Φανί.